BEZ POINTY

Kniha Bez Pointy je mojou prvotinou a aj srdcovkou. Je to moja prvá oficiálna kniha, ktorú som vydala vďaka vydavateľstvu VIA BIBLIOTHECA, s.r.o. bez nároku na honorár.

Názov knihy: Bez Pointy

Autor: Denisa Kancírová

Počet strán: 166 strán

Väzba: brožovaná väzba

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 978-80-89527-16-8

Rok vydania: 2012


Oficiálna ukážka z príbehu Íen:

"Nebolo to úmyselne.... Mal som v úmysle to spraviť, keď som tam šiel, ale keď ona vyzerala tak....tak vystrašene." Ian sa zahľadel do zeme pred seba. Sám bol zo seba v šoku. Doteraz robil všetko tip top. Až doteraz.

"Ian, keď to zistia..."

"Povedal si, že nepovieš ani slovo, čo tu padne." Zdvihol zrak a upriamil ho na Roberta. Ten si sadol za stôl a hral sa s perom.

"Ja im nepoviem nič. Snáď si ale nemyslíš, že na to neprídu?"

"Trochu im to potrvá."

"A čo potom?" Nedostával žiadnu odpoveď. "Kde je?"

"Dolu v aute."

Robert sa na neho neveriacky pozrel. "V aute? Ty sa nebojíš, že ju tam niekto nájde? Rozmýšľaj, chodia sem aj iní z firmy."

"Varoval som ju. Vie, že u mňa je v bezpečí."

"Zatiaľ. Nevieš dokedy."

"Robert, pozri, pochybujem, že je nejako zvlášť nebezpečná."

"Nebuď naivný! Odkedy rozhoduješ o tom, kto je nebezpečný?! Mimochodom, ani ty nevyzeráš, ako špičkový vrah. Naozaj si to nespravil iba kvôli jej strachu?"

"Mal som blok. To je všetko."

"Tak dúfam, že ho nebudeš mávať často. Lebo čochvíľa budeš mŕtvy. A teraz čo?"

obsah knihy 

Kniha sa skladá z 11 príbehov, ktoré sú zamerané na sci-fi, ale nájde sa tu aj akčná detektívka. Jeden príbeh bol vytváraný ako sloh na slovenský jazyk, kedy sa ma učiteľka pýtala, že či som to písala naozaj ja. Niektoré z príbehov som tvorila na prijímacie skúšky na VŠMU, kde nemali až taký úspech (keďže ma tam nezobrali, ale teraz to ani neľutujem). Jeden z príbehov som posielala do jednej súťaže a tri príbehy, ktoré na seba nadväzujú som stvorila len tak.

Obálka je vytvorená z jednej mojej kresby a takisto sú v knihe mini ilustrácie v podobe mapky a znaku.

Hoci sú to prvotiny a odvtedy som sa určite posunula ďalej, myslím, že sú dobre napísané a určite by som ich už nemenila, pretože by stratili tú iskru, ktorú majú. Keby som ich prepísala, už by z nich boli iné príbehy. Na tú etapu môjho písania sú akurát. Ako je pre mňa typické, nezaoberám sa prílišným opisovaním prostredia ani vzhľadu, skôr to nechávam na čitateľa a jeho predstavivosť.

Poviedky, ktoré nájdete v knihe


  • A nakoniec sa to začalo odznova (pôvodne vytvorená poviedka na VŠMU; o chlapíkovi, ktorý sa prebudí niekde a akýmsi vnútorným pocitom sa dostane na miesto určenia)
  • Citový vzťah (pôvodne vytvorená ako súťažná poviedka, ktorá nevyhrala; o vedcovi a jeho robotovi Scryttovi, ktorý má viac rozumu než by jeho tvorca očakával)
  • Ali & Muco (pôvodne vytvorená poviedka na VŠMU; o dvoch vranách, ktorí sú tajnými agentami, jeden z nich albín a príbeh pozerá na jednu z ich akcií)
  • Dopadlo to celkom inak (pôvodne vytvorená poviedka na VŠMU; príbeh o vylúpení banky a svedomí, ktoré sa ozve v (ne)pravý čas)
  • 192 (pôvodne vytvorená poviedka ako sloh do školy; prvý deň v práci, kde sa hlavný hrdina ocitne uväznený so šéfkou vo výťahu)
  • Pán M (pôvodne vytvorená ako súťažná poviedka, ktorá nevyhrala; príbeh o svojráznom súdnom lekárovi, ktorého povolajú k špeciálnemu prípadu, po ktorom bude mať o jedného domáceho miláčika naviac)
  • Amnézia (Sandy sa snívajú čudné sny, ktoré možno súvisia s jej amnéziou... po čase však zistí, že sny sú príliš realistické)
  • Íen (moja srdcovka a na dosť dlhú dobu to bol najdlhší príbeh, aký som napísala; inšpirované prvým filmom Hitman, o nájomnom zabijakovi, ktorý postupne odhaľuje, že vo Firme sa dejú čudné veci, ktoré sa skomplikujú ešte viac, keď poruší pravidlo)
  • PC hra - REALITA, FIKCIA, STRED (príbeh, kde ožije počítačová hra a hlavný hrdina má na krku počítačovú hrdinku, najprv sa príbeh presunie do reálneho sveta, potom do herného prostredia a nakoniec sa postavy zaseknú medzi týmito dvomi svetmi - v strede)